Veiviržėnų Šv. apaštalo evangelisto Mato Bažnyčia ir varpinė

Veiviržėnų Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia statyta 1767-1769 m., jos statybas fundavus didikams Oginskiams. 2009 metais pagal P. Ramono projektą buvo atnaujintas fasadas ir pakeista stogo danga – anksčiau buvusią tradicinei žemaičių to meto architektūrai būdingą skiedrų dangą pakeitė skardinė.

Veiviržėnų sakralinį ansamblį sudarančiuose statiniuose dominuoja baroko bruožai ir liaudies architektūrai būdingos formos. Į šiaurės rytus orientuota bažnyčia vienanavė, stačiakampio plano, su išskirta siauresne presbiterijos ir apsidės dalimi ir abipus jos esančiomis zakristijomis. Statinio pamatas – iš tašyto akmens mūro, sienos – rastinės, apkaltos vertikaliomis lentjuostėmis su sujungimus dengiančiomis lotelėmis. Stogo konstrukcija – medinė gegninė, fasadus puošia mediniai karnizai. Vidaus ir išorės langai bei durų angos stačiakampės, užsibaigiančiomis pusapskritėmis arkomis, tik šiaurės rytų fasade 3 apvalios formos angos su įkomponuotais apskritais švieslangiais.
Grakščių proporcijų pagrindinį fasadą užbaigia aukštas trikampis frontonas ir kvadratinis dvitarpsnis bokštas. Iki 1930 m. čia buvo išraiškingas barokinis bokštelis, kuris nukentėjo per audrą. Vėliau atstatytą bokštelį puošia kalvio nukaldintas ornamentuotas kryžius.

Interjere dėmesį patraukia didysis altorius ir kairiosios koplyčios barokinis altorius. Vargonų chorą paįvairina viduryje išsikišęs balkonas bei palubės siją remiantys dailiai drožinėti stulpeliai. Vargonų choro balkono medinė tvorelė su tekintomis baliustromis.

Vienas įdomesnių interjero bruožų – tapyti sienų ir lubų dekoro elementai, tapybiniai altoriai. Bažnyčioje į akis krenta tapybiškai atliktos kesoninių lubų, karnizų, langų apvadų ir sienų gipsinių reljefų imitacijos. Pietryčių pusėje esantys mažieji altoriai taip pat ištapyti. Tokie iliuziškai tapyti altoriai buvo itin populiarūs XVIII-XIX amžiaus pirmojoje pusėje, tačiau sparčiai nykstantys ir iki mūsų dienų menkai išlikę.

Šalia bažnyčios puikuojasi į mūrinę šventoriaus tvorą įkomponuota XIX a. antrosios pusės mūrinė varpinė. Iš skaldyto akmens sumūrytas masyvus dviejų tarpsnių keturkampio plano statinys priskiriamas tradicinei liaudies architektūrai. Stogas dengtas čerpėmis, stogo viršūnėje esanti smailė užsibaigia primityvios formos kryžiumi.

Informacija

Vaizdo klipas

360° Virtualus turas

Žemėlapis

Lankytinos vietos adresas

  • Adresas: Jaunimo g. 6
  • Rajonas / Miestas: Klaipėdos rajonas
  • Šalis: Lietuva