Švč. Mergelės Marijos, Jūrų Žvaigždės, koplyčia

1929 m. prelatas dr. Jurgis Galdikas, būdamas Telšių kunigų seminarijos inspektoriumi ir dėstytoju, ant Šventosios upės kranto, už pusantro kilometro nuo besikuriančio žvejų uosto, savo sesers Monikos Kaunienės sodyboje, pastatė medinę bažnyčią, ją iš lauko ir vidaus apkalė lentomis, stogą apklojo cinkuota skarda. Pats statytojas sudarė ir bažnyčios plano projektą. Bažnyčiai davė vardą „Stella Maris“– Marija, Jūrų Žvaigždė. Titulą išreiškia meniškas paveikslas virš altoriaus. Pasakojama, kad tais metais jūroje buvo didelė audra, ji užklupo žvejus jūroje, keli iš jų nuskendo, dalis išsigelbėjo. Likusieji gyvi žvejai, norėdami padėkoti Marijai už išgelbėjimą, baržomis į Šventąją parvežė medžiagą bažnyčiai, paruoštą Klaipėdos baldžių dirbtuvėse. Medžiaga iš Šventosios buvo pervežta į statybos vietą ir čia sustatyta. Kadangi tarp Palangos ir Šventosios yra 12 km atstumas, statytojas bažnyčią pavedė Telšių vyskupo dispozicijai ir leido laikyti pamaldas besikuriančio miestelio ir apylinkės gyventojams. Tai sudarė vėliau įsikūrusios Šventosios parapijos židinį. Ant koplyčios sienos prie pagrindinio fasado pritvirtintos dvi memorialinės lentos, skirtos koplyčios statytojams Jurgiui ir Valentinui Galdikams.

Liaudiškos architektūros koplyčia stačiakampio plano su  pagrindinio  fasado centre įkomponuotu pagrindiniu įėjimu ir nedideliu varpinės bokšteliu bei zakristijos  priestatu pietryčių pusėje. Koplyčia dengta dvišlačiu, jos bokštelis – keturšlaičiu skardiniu stogu. Sienos apkaltos medinėmis lentomis, išorėje statramsčiai sustiprinti mediniais laiptuotais kontraforsais. Langų angos ir nišos arkinės, šoniniuose fasaduose ir bokštelyje – arkinės suporintos. Fasadų puošyba saikinga, estetika kuriama šoninių fasadų skaidymais vertikaliais mediniais kontraforsais, laiptuotu mediniu karnizu, skirtingu apkalimo būdu – pastato viršutinė dalis apkalta horizontaliomis lentomis, apačia – vertikaliomis.

Chorą ir varpinės bokštą pastato viduje laiko atraminės medinės kolonos. Choro erdvė atitverta drožinėtų baliasinų medine tvorele. Vidaus sienos ir lubos taip pat pakeltos medinėmis lentelėmis. Koplyčioje yra vienas altorius, įrengtas pastato gale. Deja, dalis dekoro ir čia buvusių originalių meno dirbinių sunaikinta.

Informacija

Žemėlapis

Lankytinos vietos adresas

  • Rajonas / Miestas: Palanga
  • Šalis: Lietuva