Rudnios Švč. Mergelės Marijos, Nuolatinės Globėjos, bažnyčia

Dabartinė Rudnios bažnyčia pagal architekto A. Filipovičiaus-Duboviko projektą iškilo 1910 m., jos statybą iniciavo tuometinis kunigas Stanislovas Micevičius. Iki XX a. pr. Rudnia su aplinkiniais kaimais priklausė Nočios parapijai ir savo bažnyčios neturėjo. Kuomet Nočioje buvo pastatyta nauja mūrinė bažnyčia, Rudnios gyventojai senąją medinę Nočios bažnytėlę nupirko, parsivežė į Rudnią ir čia pastatė. Bažnyčios rąstai buvo sužymėti ir vietinių gyventojų pervežti su arkliais. 1910 m. lapkričio mėn. buvo baigta statyba, tačiau naujai iškilusi bažnyčia buvo kitokia, nei stovėjo Nočioje. Taip pradėjo kurtis nauja Rudnios parapija. Lenkų okupacijos metais šioje parapijoje persekiota lietuviška veikla. Nuo 1927 m. lietuviškai giedoti bažnyčioje leista tik kas antrą sekmadienį, būta net kruvinų konfliktų tarp tikinčiųjų ir lenkų valdžios pareigūnų. 2014 metais bažnyčia restauruota, o prieš tai remontas buvo atliktas tik vieną kartą, kai 1962-70 m. klebonavęs N. Norkūnas ją pats išdažė.

Istoristinio stiliaus Rudnios bažnyčia yra stačiakampio plano, dvibokštė, vienos navos, su prienaviu, daugiasiene apside, šoniniame fasade įkomponuota zakristija ir zakristija-koplyčia kitame. Pastato fasadai apkalti medinėmis vertikaliomis lentomis, bokštai – horizontaliomis, dvišlaitis pastato, daugiašlaitis apsidės stogas bei bokštų šalmai dengti skardos lakštais.

Pagrindinį fasadą įrėmina du dvitarpsniai, kvadratinio plano, medinės karkasinės konstrukcijos bokštai, puošti trikampiais frontonėliais. Panašios konstrukcijos, tik gerokai mažesnis vieno tarpsnio bokštelis iškilęs virš presbiterijos. Visi bokštai ir pagrindinio fasado trikampis frontonas užsibaigia ornamentuotais kryžiais. Pagrindinį fasadą į du tarpsnius horizontaliai dalija profiliuotas karnizas su stogeliu. Pastatą juosia mediniai profiliuoti pastogių karnizai, duris ir langus – mediniai profiliuoti apvadai. Bažnyčios langai – neogotikai būdingos smailėjančios arkos formos, pagrindinio fasado pirmajame tarpsnyje įkomponuoti apskritos formos švieslangiai, zakristijų langai – stačiakampiai.

Bažnyčios lubos dengtos medinėmis profiliuotomis lentomis. Didysis altorius – Švč. Mergelės Marijos, Nuolatinės Globėjos su tabernakuliu ir skulptūra „Agnus Dei“, šešiomis skulptūromis ir trimis paveikslais. Pirmajame altoriaus tarpsnyje – įkomponuotas „Švč. Mergelės Marijos Snieginės“ paveikslas su dviem karūnomis ir aptaisais, antrajame tarpsnyje – paveikslas „Švč. Mergelė Marija, Nuolatinė Gelbėtoja“ su dviem karūnomis. Šoninis kairysis Nukryžiuotojo altorius su Nukryžiuotojo, Šv. Kazimiero, Šv. Jono Nepomuko skulptūromis ir Šv. apaštalų Simono ir Judo Tado paveikslu, dešinysis – Šv. Pranciškaus Asyžiečio altorius su dviem skulptūromis ir „Parciunkulės atlaidų suteikimo Šv. Pranciškui Asyžiečiui“ paveikslu pirmajame, bei Šv. Roko paveikslu antrajame tarpsnyje.

Informacija

Vaizdo klipas

360° Virtualus turas

Žemėlapis

Lankytinos vietos adresas

  • Adresas: Pušyno g. 16
  • Rajonas / Miestas: Varėnos rajonas
  • Šalis: Lietuva