Raguvėlės dvaro sodybos Šv. diakono Stepono bažnyčia

Pirmą kartą Raguvėlės koplyčia paminėta 1784 m., kuomet į ją pamaldų laikyti atvykdavo vienuoliai bernardinai iš Troškūnų. 1796 m. Raguvėlės dvaro savininkas Jurgis Komaras fundavo dabartinę medinę Šv. diakono Stepono bažnyčią. Sūnus Mykolas Komaras 1902 m. bažnyčiai skyrė 16 dešimtinių žemės, tačiau kunigo neišlaikė, todėl parapija įsteigta tik 1924 m. 1930 m. atliktas remontas – ištapytas bažnyčios vidus.

Bažnyčia klasicizmo stiliaus, suręsta ant tinkuoto plytų mūro cokolio, stačiakampio plano, trinavė su iš bendro tūrio neišskirta apside. Bažnyčią perimetru juosia dorėninis antablementas. Priekiniame fasade imituotas portikas – trijų ketvirčių kolonos remia antablementą su lėkštu trikampiu frontonu . Tai ryškus klasicizmo pastatams būdingas architektūrinis sprendimas. Tokios pat kolonas įkomponuotos ir šoniniuose fasaduose tarp didelių, smulkaus skaidymo langų. Į pagrindinį dvivėrių, rombo ornamentu apkaltų durų įėjimą veda platūs tašyto akmens mūro blokų laiptai. Bažnyčios stogas skardinis su užlankstais, trišlaitės formos. Priekinėje dalyje iškelta kresnas, apskardintas keturkampis bokštelis su aukštu keturšlaičiu stogu ir metaliniu kryžiumi. Galiniame fasade vienvėrės durys, virš jų langas. Šalia lango pritaisytas medinis karkasinės konstrukcijos stogelis su pakaba ir varpu. Sienos apkaltos vertikaliai su siauresnėmis tarplentėmis.

Raguvėlės bažnyčios interjere taip pat išlaikytas klasicizmo stilius. Yra išlikusių vertingų meno kūrinių. Tai XVIII a. procesijų altorėlis su paveikslais „Jėzus Kristus“ ir „Švč. Mergelė Marija“. 1967 m. dailininko L. Švedko nutapyta Rafaelio paveikslo „Siksto madona“ kopija. Dešinės navos iliuziškai tapytas Nukryžiuotojo altorius bei kairės navos iliuziškai tapytas Šv. Stepono altorius. Tarpukariu priebažnyčio, navų, presbiterijos ir vargonų choro lubos ištapytos ornamentine, emblemine, figūrine tapyba. Bažnyčios vargonai vieni seniausių Anykščių krašte. Sukurti 1795 metais nežinomo meistro yra raiškaus klasicizmo stiliaus, jų puošyboje taip pat panaudotas bažnyčios fundatorių Komarų šeimos herbas.

Bažnyčios šventorius aptvertas metaline tvora su plytų mūro stulpais. Šventoriaus priekyje, kraštuose mūrinės dviejų aukštų neoklasicistinės varpinės.

Informacija

Vaizdo klipas

360° Virtualus turas

Žemėlapis

Lankytinos vietos adresas

  • Rajonas / Miestas: Anykščių rajonas
  • Šalis: Lietuva