Šv. apašt. Andriejaus bažnyčia ir varpinė

Jau XVI a. pabaigoje Laukžemėje stovėjo koplyčia, kurios vietoje dvarininkas Andriejus Radziminskis 1642 m. pastatė bažnytėlę. Kaip rašoma Žemaičių vyskupystėje: „1754 m. Karolis Mirbachas patatė naują bažnyčią, o 1793 m. lenkų generolas baronas Henrikas de Mirbachas paskyręs kunigui žemę ir butą, žadėdamas kasmet mokėti atlyginimą, duoti 30 vežimų šieno ir aprūpinti kuru“. Tačiau tik XIX a. I pusėje vyskupas Juozapas Giedraitis Laukžemei priskyrė parapiją. Manoma, kad parapinė miestelio bažnyčia nebesutalpino tikinčiųjų, todėl apie 1850 m. pastatyta nauja. 1857 m. Motiejaus Valančiaus ji konsekruota Švento apaštalo Andriejaus vardu. Apie vėlesnius bažnyčios pertvarkymus nėra daug žinių, tačiau dėl raiškaus neobarokinio stiliaus manoma, kad bažnyčia galėjo būti pertvarkyta XIX a. II pusėje, kuomet architektūroje įsitvirtino istorizmas.

Bažnyčia stovi ant kalvos. Pagrindinis fasadas atsuktas į šiaurės vakarus užsibaigia ryškia dominante – kvadratiniu bokštu su kupolu. Dar vienas mažas kupolinis bokštelis puošia apsidės kraigą. Įėjimą rėmina portikas su suporintomis kaneliūruotomis kolonomis, viršuje sujungtomis lanko formos stogeliu. .Vidurinis fasado tarpsnis su imitaciniais piliastrais užsibaigia lėkštu trikampiu frontonu. Bažnyčia apkalta vienodai – horizontaliomis lentelėmis. Puošnumo jai teikia ne tik portikas, bet ir arkiniai langai su piliastrais iš šonų. Virš pagrindinio portalo durų – vėduoklinis švieslangis.

Bažnyčia stačiakampio plano su kiek platesne presbiterija ir trinave apside. Erdvės atskirtos kvadratinio pagrindo arkiniais stulpais. Taip pat arka skiria presbiteriją nuo pagrindinės navos. Tarp jos ir lubų – nukryžiuotasis bei skulptūros. Šoninės navos taip pat padalytos pusiau skersinėmis sienutėmis su arkinėmis angomis. Bažnyčią puošia originalūs barokiniai altoriai. Kaip spėjama, dar XVII a. pab. pagamintas didysis altorius išsiskiria puošnumu: su ažūrinėmis kolonomis ir dideliais drožinėtais sparnais. Bažnyčia garsi ir čia rasta itin vertinga, kaip manoma, viena seniausių Lietuvoje medinė dievo motinos skulptūra, vadinamoji Laukžemės Madona.

Greta bažnyčios stovi medinė 1864 m. statyta varpinė, kuri buvo perstatyta XX a. pradžioje. Joje yra 1740 m. Jozefo Litvinovičiaus lietas varinis varpas. Varpinė liaudiško stiliaus, būdingo Žemaitijos regionui silueto, į viršų siaurėjanti, su plačiais stoginėliais apačioje, apkalta vertikaliomis lentomis. Varpinės viršuje nedidelės stačiakampės garsinės angos su horizontaliomis medinėmis žaliuzėmis, pastatas užsibaigia keturšlaičiu piramidiniu stogu.

Informacija

Vaizdo klipas

360° Virtualus turas

Žemėlapis

Lankytinos vietos adresas

  • Rajonas / Miestas: Kretingos rajonas
  • Šalis: Lietuva