Kurklių sinagoga

Nedideliame Kurklių miestelyje buvo gausi žydų bendruomenė. Prieš Antrąjį pasaulinį karą čia gyveno apie 90 žydų, kuriems sinagoga buvo ne tik maldos namai, bet ir svarbi bendruomenės susirinkimų vieta. Medinė Kurklių sinagoga iškilo jau Lietuvos Pirmosios nepriklausomybės laikotarpiu – 1936 m. pagal architekto Povilo Jurėno projektą. Nors XX a. ketvirtojo dešimtmečio architektūroje stipriai dominuoja modernizmui būdingos griežtos geometrinės formos, pastatų funkcionalumas, dekoro saikingumas, nesvetima buvo ir istorizmo stilistikos tąsa, ypač sakraliniuose pastatuose. Šių pastatų architektūra gana eklektiška: naudotos tiek viduramžių architektūros formos, tiek stilizuoti klasikinio orderio ar liaudiško baroko elementai, galima aptikti net maurų architektūrai būdingų detalių.

Kurklių sinagogos tūris su paaukštinta kampine dalimi labai panašus į XVIII a. medinių sinagogų. Pastatas kompaktiškas, pasižymi tarpukariui būdingu saikingu dekoru ir racionaliu vidinės erdvės išdėstymu. Ant mūrinio cokolio užstatytos tašytų rąstų sienos, kampuose suleistos į sąsparas. Dviaukštė moterų patalpos dalis išskirta kiek paaukštinta fasado plokštuma, imituojančia bokštelį, kairėje prieangio pusėje įrengti vidiniai laiptai. Iš išorės lentomis apkaltas tik bokštelis, tad puikiai matyti sienų konstrukciniai elementai. Fasadų plokštumos suskaidytos vertikaliomis sąvaržomis, vyrų salės langai užsibaigia trikampėmis viršūnėmis, kitų sienų langai – stačiakampiai su mediniais apvadais ir trikampiais sandrikais. Skarda apkaltas stogas keturšlaitis, valminis – tipiškas to laikotarpio modernizuotų formų pastatams, bokštelį dengia piramidinis keturšlaitis stogelis.

Kaip rašoma prisiminimuose, kadaise ši sinagoga buvo matoma iš toli, nes aukštas pastatas išsiskirdavo tarp nedidelių miestelio namų, žvilgsnį patraukdavo įdomios sinagogos durys, neįprasti suapvalinti langai su spalvotais stiklais, primenančiais vitražą. Sinagoga savo grožį ir pirminę paskirtį prarado po Antrojo pasaulinio karo. Galiniame fasade plačios dvivėrės durys, skirtos įvažiuoti sunkiajai technikai, buvo iškirstos sovietmečiu, pritaikant sakralinį pastatą kolūkio ūkinėms reikmėms – paverčiant sandėliu, klojimu. Tuo metu buvo užkalti ir anksčiau buvę puošnūs vitražiniai langai.

Informacija

Žemėlapis

Lankytinos vietos adresas

  • Rajonas / Miestas: Anykščių rajonas
  • Šalis: Lietuva