Stulpinų Dievo Motinos – Šventosios Dvasios Atsiuntimo koplytstulpis

Veidrodžių koplytėlės šventoriuje stovi paminklinis medinis koplytstulpis. Jis statytas XX a. pradžioje, restauruotas 1980 m.S. Puplausko ir V. Jasinskienės.

Koplytstulpis įprasto, žemo kresno silueto, sudarytas iš stačiakampio plano keturšonės koplytėlės, su trejomis įstiklintomis sienelėmis, stovinčios ant neaukšto stulpo. Pagrindą sudarantis stulpas kvadratinio skerspjūvio, nusklembtomis briaunomis. Pagrindiniame fasade didelis dekoratyvios modifikuotos arkinės formos langas, šonuose – mažesni arkinės konstrukcijos langiukai. Koplytstulpio stogelis dvišlaitis, dengtas skarda, puoštas profiliuota smaile su metaliniu kryželiu. Koplytėlės pastogė ir apačia puošta profiliuotomis kiauraraščiu drožinėtos vėjalentės, koplyčios viršuje – nedidelis karnizas. Pagrindinio fasado kampuose – keturios dekoratyvios žvaigždutės. Stulpo viršus po koplytėle taip pat puoštas ornamentuotomis profiliuotomis lentutėmis, ant pačio stulpo, po koplytėlė pritvirtintas kryželis su nukryžiuotuoju.

Koplytstulpyje buvusi skulptūra „Pieta“ dingusi 1986 m. Marijos vaidmuo Evangelijoje neatskiriamas nuo jos vienybės su Kristumi, nuo Kristaus pradėjimo iki jo mirties. Tai labai puikiai atspindi Pietoje vaizduojamas siužetas – Marija, laikanti ant kelių nukryžiuotą Jėzų. Lietuviškai tradicijai, kultūrai taip pat labai artimas ir suprantamas artimas kenčiančios Dievo Motinos vaizdinys. Gedinčios Marijos su Sūnumi ant kelių paveikslas kilo iš viduramžių mistikos, paplito Vokietijoje. Lietuvoje jis jau žinomas nuo XV a., paplito XVII a., jį ypač pamėgo liaudies drožėjai. Liaudiškose Pietose Marija vaizduojama su vieną ar septynis sopulius simbolizuojančiais kalavijais. Senuose maldynuose, giesmėse išvardijami visi septyni sopuliai.

Informacija

Žemėlapis

Lankytinos vietos adresas

  • Rajonas / Miestas: Telšių rajonas
  • Šalis: Lietuva